मकवानपुरका वनकरिया बालबालिका शिक्षाको पहुँचमा

जनपत्र
१५ कार्तिक २०७६, शुक्रबार १०:०१

हेटौंडा । एक दशकअघिसम्म वनकरिया बस्तीबाट स्कुल पढ्न जानेको संख्या दुई जना मात्र थियो । बाँकी बालबालिका जंगलमा कन्दमूल खोज्ने, खोलामा दिनभर माछा मार्ने र गोठाला जाने गर्थे । तर, अहिले स्थिति फेरिएको छ । वनकरिया बस्तीमा पढ्ने उमेरका सबै बालबालिका स्कुल जान थालेका छन् ।

लोपोन्मुख जाति वनकरियाको बसोबास मकवानपुरको मनहरी गाउँपालिका–४ मुसेधापमा मात्र रहेको छ । अहिले यहाँका बालबालिका मनहरी गाउँपालिका–४ स्थित पशुपति मावि र प्रजा आधारभूत विद्यालय जाने गरेका छन् । नियमित पढ्न जानेको संख्या २३ छ ।

पम्फा वनकरियाले वनकरिया समुदायबाट पहिलोपटक एसएलसी उत्तीर्ण गरेकी थिइन् । ल्याब टेक्निसियन उनी मनहरी बजारस्थित प्रयोगशालामा काम गर्छिन् । उनीपछि सन्तोषी वनकरियाले एसईई उत्तीर्ण गरिन् । उनी पनि जेटिए बनेर गाउँमा किसानहरूसँगै रहेर काम गरिरहेकी छन।

त्यतिमात्र होइन उनले एकदेखि ९ कक्षासम्मका २५ वनकरिया बालबालिकालाई हरेक बिहान एकै ठाउँ भेला पाररे पढाउँछिन् । यसका लागि राष्ट्रिय आदिवासी जनजाति महिला मञ्चले आर्थिक सहयोग उपलब्ध गराउँदै आएको आजको कान्तिपुर दैनिकमा समाचार छ ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*