मकवानपुरको बिकट काँकडाका बालबालिका दैनिक ६ घण्टा हिँडेर बिद्यालय

विद्यालय छेउछाउ न छात्रबास छन् न त विद्यार्थीलाई भाडाको कोठा लिइदिएर राख्न घर ।
जनपत्र
१९ जेष्ठ २०७६, आईतवार ०८:१६

हेटौंडा / बिहान उठनेबित्तिकै उनी आँखा मिच्दै हतारहतारमा स्कुल जाने पोसाक लगाउँछिन् । झोलामा किताबकापी पनि ठीक पार्छिन् । बेलुका पकाएर राखेको ढिँडो होस् वा गिठ्ठा–भ्याकुर तताएर छिटोछिटो खाएर ननिस्के स्कुल पुग्न अबेर हुन्छ । सुशीला चेपाङ र छिमेकी उषा भ्लोन यसरी बिहान ७ बजे नै झोला बोकेर स्कुलतिर लाग्छन् ।
स्कुल नजिक नभएका कारणले उनीहरू बिहानै हिँड्न बाध्य छन् । बेलुका पनि उनीहरू अँध्यारो भएपछि मात्र घर आइपुग्छन् । मकवानपुरको दुर्गम राक्सिराङ गाउँपालिका ६ शिलाधुनीका विद्यार्थीलाई विद्यालय टाढा हुनुले सधैं आउजाउमा ६ घण्टा लाग्छ ।

साविकको काँकडा गाविसको कार्यालय रहेको शिलाधुनीबाट ९ र १० कक्षामा पढ्नका लागि उक्त गाउँपालिकाको सिलिङेमा रहेको राष्ट्रिय माविमा आउनुपर्छ । ८ कक्षासम्म पढ्न शिलाधुनीअर्थात् जुरेथुममा नै स्कुल छ । ९ र १० कक्षा पढ्न उक्त वडाकै सिलिङेस्थित माविमा आउनुपर्ने बाध्यता छ ।

उक्त स्कुलभन्दा नजिक अरु विद्यालय पनि छैनन् । ‘दैनिक ६ घण्टा आउजाउ गरेर शिलाधुनीका विद्यार्थीहरू यहाँ पढ्न आउने गरेका छन्,’ सिलिङेस्थित माविका प्रधानाध्यापक तारानाथ दुवाडीले भने, ‘यो स्कुलमा पढ्न आउने छात्राछात्राहरू दैनिक ६ र ७ हिँड्छन, यो उनीहरूको बाध्यता हो ।’

शिलाधुनीबाट मात्र ३० जनाभन्दा बढी विद्यार्थी दैनिक ६ घण्टा पैदल आउजाउ गर्छन् । ‘दैनिक ६ घण्टा हिँड्नुपरेका कारणले गर्दा उनीहरूले होमवर्क गर्नसमेत भ्याउँदैनन्,’ प्रधानाध्यापक दुवाडीेले भने । पुस र माघका छोटा दिनमा चाँडै नै अँध्यारो हुन्छ । त्यस्ता बेला टाढाका विद्यार्थी अन्तिम पिरियड नपढी नै घरतर्फ जाने गर्छन् ।

उक्त विद्यालयमा शिलाधुनीको मात्र होइन जुरेथुम, टोडके, वाङराङ र धिराङका विद्यार्थीहरू पनि पढ्न आउने गर्छन् । स्कुलको छात्रावास छ तर, त्यसमा मुस्किलले १० जना पनि अटदैन । टाढाटाढाका केही विद्यार्थी सिलिङेका केही घरको पेटीमा बसेर पढ्ने गरेका छन् । पेटीलाई बारेर त्यही बसेर पढने गर्छन् । छात्रावासको अभावले गर्दा टाढाका विद्यार्थीले कष्ट सहेरपढ्नुपरेको छ ।

‘सिलिङेमा राखेर छोराछोरीलाई पढाउन घर, होस्टल दुवै छैन,’ स्थानीय सुकलाल चेपाङले भने, ‘छोराछोरी दुवै बिहान उठ्नेबित्तिकै स्कुल जान्छन् । अँध्यारो भएपछि घर आइपुग्छन् ।’ चेपाङ बहुल बसोबास क्षेत्रको मध्यभागमा रहेको उक्त माविमा राक्सिराङ गाउँपालिकाको ६, ७ र ८ नम्बर वडाका विद्यार्थीहरू पढ्न आउने गर्छन् । केही गाउँमा ८ कक्षासम्म पठनपाठन हुने स्कुलहरू छन् ।

तर, ९ र १० कक्षा पढ्नका लागि मावि छैन । ‘९ र १० कक्षा पढ्न सिलिङेको राष्ट्रिय मावि नै आउनुपर्छ,’ राक्सिराङ गाउँपालिका ६ का वडाध्यक्ष सिहलाल चेपाङले भने, ‘छात्रावासको समस्याले गर्दा यस क्षेत्रका ९ र १० कक्षामा अध्ययन गर्ने विद्यार्थीले दुःख पाएका छन् । प्रदेश ३ सरकारले उक्त विद्यालयनजिकै छात्रावास बनाउनका लागि १ करोडभन्दा बढी बजेट विनियोजन गरेको छ ।
‘छात्रावास बनाउन टेन्डर पनि निकालिसकेको छ,’ वडाध्यक्ष चेपाङले भने, ‘अब एकरदुई वर्षपछि टाढाटाढाका विद्यार्थीले घण्टौं हिँड्नु पर्दैन, छात्रावासमा नै बसेर पढ्ने अवस्था सिर्जना हुन्छ ।’

२०२२ सालमा स्थापना भएको उक्त माध्यमिक विद्यालयमा ५ सय ८२ जना विद्यार्थी अध्ययनरत छन् । ती विद्यार्थीमध्ये ९० प्रतिशतभन्दा बढी चेपाङ समुदायका बालबालिका छन् । उक्त विद्यालयमा दिवा खाजाको व्यवस्था गरिएको छ । जसका कारणले विद्यार्थी भर्ना हुने दर पनि बढेको छ भने ड्रपआउट विद्यार्थीको संख्या पनि अत्यन्तन्यून छ ।
आजको कान्तिपुर दैनिकमा प्रताप बिष्टले लेखेको सामाचार हामिले साभार गरेका हौ ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*