‘यो उकुसमुकुसले गणतन्त्र शुद्धीकरणका लागि हलचल ल्याउँछ’

जनपत्र
५ कार्तिक २०८०, आईतवार १६:४५

काठमाडौं । एकीकृत समाजवादीले रोजगारी र सुशासनको एजेण्डा लिएर १५ दिन लामो जागरण अभियान चलायो ।

मेचीबाट सुरु भएको अभियान सुर्खेतमा समापन भएको अभियानका क्रममा समाजवादी पार्टीका नेताहरुले कोणसभा मात्र गरेनन्, आम सर्वसाधारणसँग सम्वाद पनि गरे ।

अभियानमा सक्रिय रुपमा सहभागी एकीकृत समाजवादीका महासचिव घनश्याम भुसालका अनुसार आर्थिक संकट, राजनीतिक अस्थिरताका कारण समाजको नेतृत्वकारी समुदाय चिन्तित छ, निराश छ, अलमलमा छ । हरेक दलका नेता कार्यकर्तामा उकुसमुकुस छ । हिजो जुन शक्तिले गणतन्त्र ल्याएका थिए, उनीहरुले यो गणतन्त्र कसरी बचाउलान् भन्ने प्रश्न बढी छ ।

उनले भने, ‘त्यसैले अबको एजेण्डा गणतन्त्रको शुद्धीकरण हो ।’ यसका लागि प्रमुख दलहरुमा भएका दोस्रो पुस्ताहरु एकठाउँमा आउनुपर्ने महासचिव भुसालको जोड छ ।

एकीकृत समाजवादीको जागरण अभियान चलायो, के उद्देश्यले सुरु गरिएको थियो यो अभियान ?

गएको चुनावदेखि हाम्रो पार्टीबाट पलायन हुने/छाड्नेहरुको एउटै भनाइ थियो, एकीकृत समाजवादीसँग एजेण्डा छैन । खासगरी नेकपा एमालेले यसलाई अझ धेरै प्रचार गरिदिएको थियो । यसलाई हामीले तोड्न जरुरी थियो ।

दोस्रो, हाम्रा जस्ता मुलुकहरुको अस्थिरता वा संकट मुलभूत रुपले बेरोजगारी र कुशासनले आउँछन् भनेर गएको १५ वर्ष, अझ त्योभन्दा अगाडिदेखि भन्दै आएका हौं । एमालेको नवौं महाधिवेशनमा त हाम्रो मुलभूत एजेण्डा नै थियो । त्यहीकारण हामीले अब वाम राजनीतिको बाटो समृद्ध नेपाल, सुखी नेपाली हो भनेका थियौं । यसले मात्र गणतन्त्रको खुट्टा टेकाउन सकिन्थ्यो ।

गणतन्त्रलाई बलियो बनाउने भनेको गण तथा जनता बलियो बनाउने, तिनका प्रतिनिधि संस्थाहरु बलियो हुने हो, जहाँ जनताका प्रतिनिधि संस्थाहरुले आमरुपमा जनतासँग हिजोको जस्तो ठालु वा हाकिमको जस्तो सम्बन्ध होइन, गणतान्त्रिक सम्बन्ध हुन्छ । गणतान्त्रिक सम्बन्ध भनेको कोहीभन्दा कोही ठूलो छैन किनभने कोहीभन्दा कोही सानो छैन भन्ने सिद्धान्त गणतन्त्रको सिद्धान्त हो यो । यसरी जाँदा मात्र हाम्रो राजनीतिलाई वेरोजगारी उन्मुलन र सुशासनमा टेकाउन सकिन्थ्यो । यो काम पार्टी र राज्य शक्तिमा ओलीजीको उदयपछि टुट्यो । यसमै बढी विवाद थियो ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*