बिहीबार मोरङको आकाशमा देखिएको सेतो बस्तु मौसमी बेलुन भएको ‘नासो’को दाबी

जनपत्र
१४ भाद्र २०७६, शनिबार ०६:२३

बिहीबार मोरङ र सुनसरीलगायत पूर्वका केही जिल्लाबाट आकाशमा देखिएको सेतो चम्किलो बस्तु मौसमी बेलुन भएको नेपाल एस्ट्रोनोमिकल सोसाइटी(नासो) ले जनाएको छ । स्थानीय प्रत्यक्षदर्शीले दिएको जानकारीका आधारमा नेपालको पूर्वी आकाशमा देखिएको सेतो बस्तु मौसमी बेलुन नै भएको नासोका अध्यक्ष सुरेश भट्टराईले उज्यालोलाई जानकारी दिनुभयो । यो बस्तु आकाशमा देखिएको समय, देखिएको प्रकृति, र त्यसको गतिका आधारमा मौसमी बेलुन भएको उहाँले बताउनुभयो ।

बिहीबार स्थानीयले बताएको जानकारीका आधारमा अमेरिकी अर्थ अब्जर्भेसन स्याटेलाइट हुन सक्ने अनुमान गरिए पनि पूर्वका धेरै ठाउँबाट देखिएकाले त्यो बस्तु मौसमी बेलुन नै भएको भट्टराईले जानकारी दिनुभयो ।

त्यो बेलुन हरेक दिन र्कीतिपुरबाट उडाइने मौसमी बेलुनजस्तै प्रकृतिको भएको पनि उहाँले बताउनुभयो । भट्टराईले भन्नुभयो, ‘स्थानीयले पठाएको तस्बिर र भिडियो र उहाँहरुले दिएको जानकारीअनुसार यो मौसमी बेलुन नै हो । यो हाई अल्टिच्यूड बेलुन हो । यस्तो बेलुन प्रायः मौसम पूर्वानुमानका लागि नै प्रयोग गरिन्छ ।’

यो बेलुन कसले उडायो भन्ने आधिकारिक जानकारी भने आएको छैन । विराटनगरको नजिक पर्ने बिहारको फारबिसगञ्जमा मौसम मापन गर्ने स्टेसन रहेकाले त्यहीँबाट उडाइएको हो कि भन्ने आशंका गरिएको छ ।  भट्टराईले फारबिसगञ्जका मौसमविदसँग बुझ्ने प्रयास भैरहेको बताउनुभयो । बिहीबार मोरङ, सुनसरी लगायतका पूर्वका केही जिल्लाबाट दिउँसै ताराजस्तो दृश्य देखिएको थियो । पहिला यस्तो बस्तु मोरङको सुनवर्शी तथा रंगेलीका स्थानीयले देखेर फोटोहरु सार्वजनिक गरेका थिए ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*