अमेरिकी जलसेनाको जहाज ध्वस्त पारिदिने रुसको चेतावनी

जनपत्र
११ मंसिर २०७७, बिहीबार ०७:०२

रुसले जापान सागरस्थित आफ्नो जलक्षेत्रमा प्रवेश गरेको अमेरिकी जलसेनाको जहाज ध्वस्त पारिदिने चेतावनी दिएको छ । रुसका अनुसार आफ्नो देशका युद्धपोतले अमेरिकाको एक विध्वंसक जहाजलाई मंगलबार लखेटेका थिए । रुसले आफ्नो जलक्षेत्रमा प्रवेश गरेको ‘यूसएसएस जोन एस मक्केन’ जहाजलाई ध्वस्त पारिदिने चेतावनी दिएको हो । उसका अनुसार उक्त जहाज पिटर द ग्रेट गल्फको जलक्षेत्रमा दुई किलोमिटरभित्र आएको थियो ।

तर अमेरिकी जलसेनाले रुसी आरोपको खण्डन गर्दै आफ्नो पक्षबाट कुनै गल्ती नभएको बताएको छ । आफ्नो जहाज कहींबाट पनि निष्काशित नभएको अमेरिकाको दाबी छ । जापान सागरको सीमामा जापान, रुस र दुई कोरिया छन् । रुसी रक्षा मन्त्रालयका अनुसार उसको प्रशान्त क्षेत्रमा खटिएको विध्वंसक जहाज एड्मिरल भिनोग्रादोभले अमेरिकी जहाजलाई चेतावनी दिएको हो । रुसका अनुसार ‘घूसपैठ गर्ने जहाजलाई बाहिर निकाल्न शक्तिको प्रयोग गर्न सकिने’ चेतावनी दिइएको हो ।

तर रुसको भनाइ सत्य नभएको अमेरिकी जलसेनाका अधिकारीको भनाइ छ । ‘समुद्री सीमाबारे गरिएको अवैध दाबी अमेरिकाले कहिल्यै स्वीकार गर्दैन,’ ती अधिकारीको भनाइ छ । समुद्रमा यस प्रकारका घटना विरलै हुने गर्छन् । गत वर्ष साउथ चाइन समुद्रमा एड्मिरल भिनोग्रादोभ एउटा अमेरिकी क्रुजरसँग झन्डै ठोकिएको थियो । उक्त घटनाका लागि अमेरिका र रुस दुवैले एकअर्कालाई दोष लगाएका थिए ।

दुवै पक्षले सामुद्रिक तथा हवाई क्षेत्रमा हुने एकअर्काका सैन्य गतिविधिप्रति आपत्ति प्रकट गर्दै आएका छन् । शीतयुद्धकालमा बिग्रेको दुई देशबीचको सम्बन्ध पछिल्लो समय झन् तनावग्रस्त रहेको जनाइएको छ । रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले अझै पनि जो बाइडेनलाई अमेरिकी राष्ट्रपतिमा निर्वाचित भएकोमा बधाई दिएका छैनन् । नोभेम्बर ३ मा भएको चुनावमार्फत राष्ट्रपतिमा निर्वाचित बाइडेनले सन् २०२० को जनवरी २० देखि कार्यभार सम्हाल्दै छन् ।

आगामी फेब्रुअरीमा म्याद सकिन लागेको परमाणु अस्त्रसम्बन्धी एक सहमतिबारे दुई देशले नयाँ निर्णय गर्न अझै बाँकी छ । सन् २०१० मा गरिएको एक सम्झौतामा दुवै देश लामो दूरीमा प्रहार गर्न मिल्ने परमाणु अस्त्रको संख्या घटाउन सहमत भएका थिए । तर व्यवहारमा भने उक्त सम्झौता कार्यान्वयन भएको नदेखिएको कपितयको ठम्माइ छ । एजेन्सी

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*