मास्कको प्रतिबन्ध हटेपछि मुस्कुराउने प्रशिक्षण लिदै जापानी

जनपत्र
२८ जेष्ठ २०८०, आईतवार ०६:५३

तीन वर्षअघि विश्व कोरोना भाइरसको खतरनाक रोगसँग जुधिरहेको बेला हरेक देशले मास्क अनिवार्य गरेको थियो । जापानमा पनि महामारीले तहसनहस बनाएको थियो र यहाँ मास्कको सम्बन्धमा निकै कडा नियम लागू गरिएको थियो । अब तीन वर्षपछि मास्कको नियम सकिएपछि मानिसहरुले हास्ने तरिका सिकिरहेका छन् । उनीहरुले मुस्कान कोचको सहयोगमा कुनै प्रतिबन्ध बिना हाँस्ने र हाँस्ने तरिका सिकिरहेका छन् ।

जापानले कोभिड–१९ को फैलावट रोक्न आवश्यक मास्क लगाउने आधिकारिक सल्लाह खारेज गरेको छ । अहिले देशमा धेरै मानिसहरु अनुहार नढाकी जताततै देखिन्छन् । एकै साथ, यी मध्ये धेरै व्यक्तिहरू छन् जसले स्वीकार गरेका छन्, अहिले उनीहरूले प्रि-कोविड समय जस्तै जीवन जिउन धेरै संघर्षको सामना गरिरहेका छन् । कतिपयले मुस्कुराउने तरिका बिर्सेको स्वीकार गरेका छन् । स्माइल एजुकेशनका प्रशिक्षक केइको कावानोले असाही शिम्बुनले भनिन्- ‘मास्क लगाउनु सामान्य भएको छ र मानिसहरूसँग मुस्कुराउने अवसरहरू कम छन् । धेरै भन्दा धेरै मानिसहरूले यसको बारेमा धेरै कठिनाइहरूको सामना गर्ने कुरा गरेका छन् ।’

उनले अनुहारको मांसपेशीलाई हलचल र आराम गर्नु नै सुन्दर मुस्कान सिर्जना गर्ने उत्तम उपाय भएको बताइन् । मानिसहरु आफ्नो शारीरिक र मानसिक स्वास्थ्यको लागि सचेत भएर मुस्कुराएर समय बिताउन चाहन्छन् । उनको कोचिङमा मानिसहरूले मुस्कानमा उनीहरूको प्रगति जाँच गर्न ह्यान्डहेल्ड ऐना प्रयोग गर्थे । कसै-कसैले आफ्नो प्राकृतिक, प्रि-मास्क मुस्कान पुन: पत्ता लगाएको कुरामा सन्तुष्ट नभएसम्म आफ्ना अभिव्यक्तिहरू समायोजन गरिरहेका छन् । टिभी र सामाजिक सञ्जालमा परिचित कावानोले विगत ६ वर्षमा ४ हजारभन्दा बढी मानिसलाई मुस्कुराउने कलामा तालिम दिएकी छन् । उनी अहिले २० जना शिक्षकहरूसँग आफ्नो कम्पनी चलाउँछिन् र जापानभरि कक्षाहरू सञ्चालन गर्छिन् ।

फेब्रुअरीमा, जापानले कोविड-१९ को नियमहरूमा उल्लेखनीय रूपमा आराम गर्न थाल्यो । त्यसयता, इगाओकुमा लाफ्टर कोचिङका लागि आवेदन दिने व्यक्तिको संख्या ४.५ गुणा बढेको छ । एक महिना पछि, सरकारले अनुहार कभर लगाउनु व्यक्तिगत छनौट हुनुपर्दछ, र मेमा भाइरसको गम्भीरताको खतरालाई कम गर्यो । यहाँ आउनेहरु सबै उमेरका हुन्छन् । ती मध्ये एक, ७९ वर्षीया अकिको टाकिजावाले भनिन् कि उनी आफ्नो मुस्कान कोचको सानो सहयोगमा आफ्नो प्रि-मास्क जीवनमा फर्कन उत्सुक छिन् ।

कक्षाहरू विशेष गरी महिलाहरू बीच लोकप्रिय छन् । तिनीहरू सामान्यतया अनुहारको तनाव कम गर्न स्ट्रेचबाट सुरु हुन्छन् । यसअघि आगन्तुकहरूले आफ्नो हातमा राखिएको ऐनालाई आँखासम्म ल्याउँछन् र त्यसपछि कावानोको निर्देशनअनुसार आफ्नो अनुहार सार्छन् । जापान टाइम्सका अनुसार, योकोहामामा भर्खरैको एक सत्रमा उनले आफ्ना विद्यार्थीहरूलाई भनिन्- ‘मुस्कान मात्र मुस्कान हो यदि यसलाई व्यक्त गरिन्छ । तपाईं हाँस्ने सोचमा हुनुहुन्छ वा तपाईं खुसी हुनुहुन्छ भने पनि, यदि तपाईंसँग कुनै अभिव्यक्ति छैन भने, यो तपाईंको दर्शकहरूमा पुग्न सक्दैन ।’

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*