यस्तो छ कश्मीरको अवस्था, नेताहरू नजरबन्दबाट हिरासतमा

जनपत्र
२२ श्रावण २०७६, बुधबार ०६:२०

भारतको संविधानको धारा ३७० खारेज गर्दै जम्मु कश्मीर राज्यको विशेष दर्जा समाप्त गरेपछि कश्मीरी जनता स्तब्ध बनेका छन् । स्वतन्त्र कश्मीरको आवाज उठाउने कश्मीरी विद्रोहीका लागि त यो झनै ठूलो झट्का बनेको छ । कश्मीरमा आतंकवादी गतिविधि बढेको ठान्ने भारतीय भने सरकारको निर्णयबाट खुसी भएका छन् ।

भारत प्रशासित कश्मीरको विशेष राज्यको दर्जा खोस्नुका साथै धारा १४४ लगाएपछि त्यहाँका जनता चार जनाभन्दा बढीको संख्यामा हिँड्नसमेत पाएका छैनन् भने संसारसँग उनीहरूको सम्पर्क टुटेको छ । सबै टेलिफोन र इन्टरनेट सेवा बन्द गरिएको छ । लगातार दोस्रो दिन कश्मीरमा ‘लक डाउन’ जारी छ । स्कुल र व्यापारिक प्रतिष्ठानसमेत बन्द रहेका छन् भने सडकमा हजारौं सैनिक पहरा दिइरहेका छन् । स्थानीय नेतालाई हिरासतमा राखिएको छ ।

कश्मीरलाई प्राप्त विशेष राज्यको दर्जा हटाइएपछि ठूलो विरोध हुने अनुमान गरिए पनि त्यस प्रकारले विरोध प्रदर्शनहरू भएका छैनन् । भारत सरकारको निर्णयपछि त्यहाँका जनताले कस्तो प्रतिक्रिया जनाइरहेका छन् भन्नेबारेमा केही जानकारी बाहिर आउन सकेको छैन ।
भारत र पाकिस्तान दुवैले दाबी गर्ने कश्मीर भारत र पाकिस्तानले बाँडेर लिएका छन् भने कश्मीरको केही भाग चीनतर्फ पनि छ । भारत प्रशासित कश्मीरमा लामो समयदेखि विद्रोह जारी छ । जसका कारण हजारौं निर्दोष कश्मीरी जनताले ज्यान गुमाएका छन् । भारत प्रशासित जम्मु कश्मीरभन्दा पाकिस्तान प्रशासित आजाद कश्मीर केही शान्त छ । चीनतर्फ रहेको कश्मीरको भूभाग खासगरी चर्चामै आउँदैन ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*