संसदले बनायो दुई वर्षमा दुई कानुन

जनपत्र
८ असार २०७९, बुधबार ०६:५१

काठमाडौं । बीउ बिजन ऐन, २०४५ लाई संशोधन गर्न बनेको विधेयक र बिरुवा संरक्षण ऐन, २०६४ लाई संशोधन गर्न बनेको विधेयकमा राष्ट्रिय सभाले गरेको संशोधन मंगलबार प्रतिनिधिसभाले स्वीकार गरेको छ ।

यी दुबै विधेयक ७ जेठ २०७६ मा प्रतिनिधिसभामा दर्ता भएका थिए । दुबै विधेयकलाई प्रतिनिधिसभाले पारित गरेर राष्ट्रिय सभामा पठाएको थियो । राष्ट्रिय सभाले संशोधनसहित पारित गरेको दुबै विधेयक प्रतिनिधिसभाले स्वीकार गरेसँगै संघीय संसदभित्रको कानुन निर्माणको प्रक्रिया पूरा भएको छ । अब सभामुख हुँदै राष्ट्रपतिकहाँ पुग्छ र राष्ट्रपतिले प्रमाणीकरण गरेपछि ऐनका रुपमा कार्यान्वयनमा आउँछ ।

संसदको मुख्य काम नै सरकार निर्माणपछि कानुन निर्माण गर्नु हो । तर, पछिल्ला दुई वर्ष सदनमा कानुन निर्माणको माहोल राजनीतिक रुपमा तयार नभएको संसद सचिवालयका अधिकारीहरु बताउँछन् । परिणामतः दुई वर्षपछि बल्ल प्रतिनिधिसभाले दुई वटा कानुन निर्माणको प्रक्रियालाई पूरा गरेको छ ।

संघीय संसद सचिवालयका अनुसार १३ साउन २०७७ मा राष्ट्रिय सभामा उत्पत्ति भएको ‘संघ, प्रदेश र स्थानीय तहबीचको अन्तरसम्बन्ध व्यवस्थित गर्ने सम्बन्धमा व्यवस्था गर्न बनेको विधेयक, २०७५’ को कानुन निर्माण प्रक्रिया पूरा गरेयता कुनै पनि विधेयकलाई अन्तिम रुप दिन सकेको छैन ।

प्रतिनिधिसभाले पनि २०७७ साल असार ११ गते ‘पारमाणविक तथा रेडियोधर्मी पदार्थको सुरक्षित तथा शान्तिपूर्ण प्रयोग सम्बन्धमा व्यवस्था गर्न बनेको विधेयक’को कानुन निर्माण प्रक्रिया पूरा गरेको थियो । त्यसपछि एकैपटक मंगलबार दुई वटा कानुन निर्माणको प्रक्रिया पूरा गरेको हो ।

दुई वर्षपछि भए पनि संसदले दुईवटा कानुन बनाउनुले संसदमा कानुन बनाउने वातावरण बनेको भनेर सकारात्मक हुनुपर्ने बताउँछिन् सत्तारुढ दल नेपाली कांग्रेसकी सचेतक पुष्पा भुसाल । ‘दुई वर्ष अगाडिदेखि संसद प्रभावित थियो । सदन पटक–पटक भंग हुने, पुनर्स्थापित सदनले पनि काम गर्ने वातावरण नपाउने स्थिति हामीले भोग्यौं । सरकार नै फेरिएपछि पनि संसदले ९ महिनासम्म प्रमुख विपक्षीको अवरोधको सामना गर्नुपर्यो,’ उनी थप्छिन्, ‘अहिले कानुन निर्माणको वातावरण बनेको छ यो सकारात्मक हैन र ?’

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*