दक्षिण कोरियाले समुन्द्रमाथि बाढी प्रतिरोधी सहरको डिजाइन गर्दै

जनपत्र
७ जेष्ठ २०७९, शनिबार ०७:३९

फ्लोटिंग(सिटी विकास फर्म ओशनिक्सले दक्षिण कोरियामा फ्लोटिंग शहरको लागि योजनाहरू अनावरण गरेको छ । यो सहर १५।५ एकडमा फैलिएको स्थानमा डिजाइन गरिएको छ ।
एउटा फ्लोटिंग सिटी प्रोटोटाइप बुसान, दक्षिण कोरिया मा बनाईएको छ ।

सहरलाई एक आपसमा जोडिएका प्लेटफर्महरूको क्लस्टरमा तैरने गरी डिजाइन गरिएको हो जुन सामूहिक रूपमा १५।५छ एकडमा फैलिएको छ र शहरको स्रोतहरूमा निर्भर नगरी आफ्नै ऊर्जा, पानी र खाना उत्पादन गर्न सक्ने गरी डिजाइन गरिएको हो । यो ठाउँले ऊर्जा भण्डारण र फोहोर व्यवस्थापन प्रणालीहरूको लागि भण्डारण क्षेत्रको रूपमा पनि कार्य गर्दछ ।
परियोजना अप्रिल २६ मा संयुक्त राष्ट्र मुख्यालयमा अनावरण गरिएको थियो र २०२५ मा पूरा हुने अपेक्षा गरिएको छ।
समुद्री जैबिक प्रणालीहरुलाई सहजहुने र पुनस् उत्पन्न गर्ने लक्ष्यका साथ उक्त योजना तयार गरिएको हो । बुसान मेट्रोपोलिटन शहर दक्षिण कोरियाको दोस्रो ठूलो शहर हो र देशको सबैभन्दा ठूलो बन्दरगाहको घर हो । तटीय सहरको रूपमा, बढ्दो समुद्री सतह र जलवायु परिवर्तनले यसको अस्तित्वलाई खतरामा पारेको छ।

शहरलाई बाक्लो, खोक्रो प्लेटफार्महरूमा कंक्रिटले निर्माण गरिनेछ र कंक्रिटको सतह मुनि हावाको प्रयोगबाट पूरै ठाउँलाई पानी माथि तैरिने छ । समुन्द्रमाथि बनिने यस सिटिमा कुनै पनि छालहरू महसुस हुनेछैन । फ्लोटिंग शहरको लागि प्रोटोटाइपले १२,००० बासिन्दाहरू अटाउछ ।

विकासकर्ताहरूले सामुद्रिक जीवनलाई आकर्षित गर्न र कोरल चट्टानहरू सिर्जना गर्न पानीमुनि रहेको प्लेटफर्मको भाग प्रयोग गर्ने योजना रहेको छ । प्लेटफर्महरू मुनि, इन्जिनियरहरूले समुद्री जीवनलाई आकर्षित गर्न र इकोसिस्टमलाई पुनस् उत्पन्न गर्न कोरल रिफहरू सिर्जना गर्न मद्दत गर्न बायोरोक स्थापना गर्ने योजना बनाएका छन्। खनिजहरूलाई आकर्षित गर्न र समयसँगै चुनढुङ्गाको तह बनाउनको लागि पानीमा धातुको डण्डी मार्फत कमजोर प्रवाह हालिन्छ – यसले कोरल चट्टानको वृद्धिको लागि उत्तम सब्सट्रेट बनाउँनेछ ।

टोलीले सुरुमा सबै दिशाबाट आउने हावा र छाललाई समान रूपमा सामना गर्ने गरी सर्कलको आकारमा सहर बनाउने सोच बनाएको थियो। यद्यपि, गोलाकार वस्तुहरू निर्माण गर्न महँगो र जडान गर्न गाह्रो रहेकाले यसलाई समथल बनाईएको हो ।

प्रोटोटाइपमा तीनवटा प्लेटफर्महरू छन्, जसमध्ये प्रत्येकको एक विशेष प्रयोग छस् आवासीय, दैनिक जीवन, र अनुसन्धानका लागि । आवासीय प्लेटफर्महरूले अपार्टमेन्ट र होटलहरू सहित आवास विकल्पहरूको दायरा प्रदान गर्नेछ। दैनिक जीवनयापन प्लेटफर्ममा छिमेक बुसानको सडकहरू जस्तै हुनेछ, खाना विक्रेताहरू र विभिन्न स्थानीय व्यवसायहरूको साना गल्लीहरू सहित। अनुसन्धान प्लेटफर्म समुद्री र वातावरणीय अनुसन्धानको लागि केन्द्र हुनेछ ्र
प्लेटफर्ममा भएका भवनहरू तौल वितरणको लागि पाँच तलासम्म अग्लो हुन्छन्, उनले थपे। धेरै जसो भवनहरूको छानामा ऊर्जा उत्पादन गर्न सौर्य प्यानलहरू हुनेछन् र त्यहाँ एरोपोनिक्स र हाइड्रोपोनिक्स फार्महरूको लागि प्लेटफर्ममा समर्पित क्षेत्रहरू हुनेछन् ।

२०२१ मा, माल्दिभ्सले राजधानी नजिकै फ्लोटिंग हाउसिंग विकास निर्माण गर्ने योजना घोषणा गरेको थियो । सरकारले माल्दिभ्स फ्लोटिंग सिटी (MFC)  भनेर चिनिने आयोजनाको निर्माण सन् २०२२ मा सुरु हुने अपेक्षा गरिएको छ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*