रसुवामा एक वर्षमा ४ सय हेक्टर क्षेत्रमा सिँचाइ विस्तार

जनपत्र
३० श्रावण २०७८, शनिबार १३:१६

रसुवा – रसुवामा एक वर्षमा ४ सय हेक्टरभन्दा बढी क्षेत्रमा सिँचाइ सुविधा पुर्‍याइएको छ । आर्थिक वर्ष २०७७/७८ मा ४ सय ८० हेक्टर क्षेत्रमा सिँचाइ विस्तार गरिएको हो ।

जलस्रोत तथा सिँचाइ विकास सब–डिभिजन कार्यालय रसुवाका अनुसार नयाँ योजनाबाट ३ सय ७५ हेक्टर र सिंचित क्षेत्रफल सुदृढीकरण कार्यक्रमबाट १ सय ५ हेक्टर थप भएको छ ।

२०७५ साल भन्दा अगाडि जिल्लामा ३ सय हेक्टर क्षेत्रमा मात्र सिँचाइ सुविधा पुगेको थियो । वाग्मती प्रदेश सरकारले आर्थिक वर्ष २०७६/७७ देखि अहिलेसम्म ७ सय १३ हेक्टर सिँचाइ निर्माण तथा विस्तार गरेको छ । यो सँगै जिल्लाको १ हजार १३ हेक्टर क्षेत्रमा सिँचाइ पुर्‍याउन सफल भएको कार्यालयले जनाएको छ ।

कार्यालयका अनुसार जिल्लाको कुल खेतीयोग्य जमिनको क्षेत्रफल ९ हजार ५ सय ५० हेक्टर छ । यी सबै क्षेत्रमा सिँचाइ पुर्‍याउन सकिन्छ । तथ्यांक अनुसार हालसम्म जिल्लाको १० दशमलव ७२ प्रतिशत क्षेत्रमा मात्र सिँचाइ सुविधा पुगेको छ ।

प्रादेशिक सरकार बनेपछि सिँचाइको निर्माण तथा विस्तारले गति लिएको सब–डिभिजन कार्यालय प्रमुख कृष्णबहादुर पाण्डेले बताउनुभयो । यसअघि अध्ययन बिना योजनामा बजेट व्यवस्था गरिँदा तोकिएको समयमा निर्माण सम्पन्न हुने गरेको थिएन ।

तर पछिल्लो समय अध्ययन गरेर बजेट व्यवस्था गर्ने, सिँचाइ क्षेत्रको नियमित अनुगमन गर्ने र कार्यालयले जनमैत्री सेवा प्रवाह गरेका कारण सिँचाइ क्षेत्र बढ्नुका साथै पुराना अलपत्र योजना समेत निर्माण सम्पन्न भएका छन् ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*