राष्ट्रियसभा उपनिर्वाचन : माधव समूहको भोट बादल कि खिमलाललाई ?

जनपत्र
१ जेष्ठ २०७८, शनिबार ०८:१८

काठमाडौँ । तिक्ततापूर्ण सम्बन्धमा रहेका नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओली र वरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपाल समूहबीच सहमतिको प्रयत्न अगाडि बढेको छ ।

बिहीबार अध्यक्ष ओली र नेता नेपालबीच लामो सम्वाद भएपछि एमाले मिल्ने बाटोतिर उन्मुख देखिएको छ । प्रतिनिधिसभा सदस्यहरुको सामूहिक राजीनामा दिने तयारीमा रहेका नेपाल समूह एकाएक यूटर्न भएपछि ओली पुनः प्रधानमन्त्री नियुक्त भएका छन् । ओली र नेपाल समूहबीच वार्ता अगाडि बढेको छ ।

ओली र नेपालबीचको सम्बन्ध सुधारतर्फ उन्मुख भइरहँदा ६ जेठमा हुने राष्ट्रियसभा उपनिर्वाचनलाई चासोका साथ हेरिएको छ । किनभने, वागमती प्रदेशमा हुने उपनिर्वाचनमा एमालेकै दुई उम्मेदवार चुनावी मैदानमा छन् । अध्यक्ष ओलीले गृहमन्त्री रामबहादुर थापा बादललाई उम्मेदवार बनाएका छन् भने नेता नेपालका तर्फबाट डा. खिमलाल देवकोटा उम्मेदवार छन् ।

नेपाली कांग्रेस, नेकपा माओवादी केन्द्र र जनता समाजवादी पार्टी (जसपा) को उपेन्द्र यादव पक्षको समर्थन पाएका देवकोटा कलम चिह्नबाट प्रतिस्पर्धामा छन् ।

एमाले विभाजन उन्मुख हुँदा विपक्षी दलहरुको साझा उम्मेदवार बनेका देवकोटा मात्रै होइन, मतदाता पनि अलमलमा परेका छन् । राष्ट्रियसभा सदस्यका लागि प्रदेशसभा सदस्य र स्थानीय तहका प्रमुख/उपप्रमुखले मतदान गर्छन् । ‘पार्टी एकताको विषयमा केन्द्रमा छलफल जारी छ । एक/दुई दिनमा थप प्रष्टता आउँछ । यही बीचमा उपनिर्वाचनको विषयमा पनि छलफल हुन्छ’, नेता नेपाल निकट वागमती प्रदेशसभा सदस्य अरुण नेपाल भन्छन् ।

उनी डा. देवकोटा आफ्नो उम्मेदवार भएको बताउँछन् । अर्का वागमती प्रदेशसभा सदस्य मुनु सिग्देल कसलाई मतदान गर्ने भन्ने निर्णय केन्द्रबाटै आउनुपर्ने बताउँछिन् ।

नेता नेपाल निकट सिग्देल भन्छिन्, ‘केन्द्रमा छलफल गरिरहनुभएको छ । चुनाव आउन केही दिन बाँकी छ । पार्टी विवाद समाधान गर्नेगरी सहमति भए कसलाई भोट दिने भनेर केन्द्रबाटै निर्देशन आउँछ ।’

एमाले अध्यक्ष ओली इतर गठबन्धनबाट उम्मेदवारी दिएका देवकोटाले भने पछाडि नहट्ने अडानमा छन् । ‘निष्ठा र इमान्दारिताको राजनीतिप्रति मेरो गहिरो लगाव छ । राजनीतिक दलहरुले मप्रति गर्नुभएको विश्वास र भरोसाप्रति उच्च सम्मान व्यक्त गर्दछु । संविधानप्रदत्त स्थानीय र प्रदेशका अधिकारहरु विना व्यवधान कार्यान्वयन हुनुपर्दछ भन्ने मान्यतामा म दृढ छु । मेरो उम्मेदवारी पनि यही विचारबाट अभिप्रेरित छ’, उनले सामाजिक सञ्जालमा लेखेका छन् ।

ओली र नेपालबीच सम्बन्ध सुधार उन्मुख हुँदा कांग्रेस, माओवादीलगायत दललाई पनि अप्ठ्यारो परेको छ । किनभने माधव नेपाललाई विश्वास गरेर माओवादीको प्रस्ताव र कांग्रेसको समर्थनमा देवकोटाले उम्मेदवारी दिएका थिए ।

‘देवकोटा माधव नेपाल पक्षको उम्मेदवार हो । हामी, माओवादी र जसपाले समर्थन गरेको छ । अब एमाले पार्टी विवाद मिलाउँदा माधव नेपाल पक्षले जसलाई भोट हाल्छ उसैले चुनाव जित्ने भयो’, कांग्रेसका राष्ट्रिय सभा संसदीय दलका नेता राधेश्याम अधिकारी भन्छन् ।

उपनिर्वाचनमा वागमती प्रदेशका ११० प्रदेशसभा सदस्य र स्थानीय तहका प्रमुख/उपप्रमुख गरी २३८ जनाले मतदान गर्दैछन् ।

यो समाचार हामिले अनलाइन खवरबाट साभार गरेका हौं ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*