विश्वकै लागि खतरनाक कोरोनाको नयाँ प्रकार, विज्ञले दिए यस्तो चेतावनी

जनपत्र
२२ बैशाख २०७८, बुधबार ०६:३१

एकातिर, कोरोनाका केसहरू सम्पूर्ण विश्वमा कम हुँदै गइरहेका छन् भने नयाँ रूपहरू चिन्ताको विषय बनिरहेका छन् । तीमध्ये ब्रिटनको केन्ट क्षेत्रमा फैलिएको कोरोना भाइरस सबैभन्दा संक्रामक भएको बताइएको छ । वैज्ञानिकहरूको दाबी छ कि कोरोनाको यस प्रकारले चाँडै नै सम्पूर्ण विश्वलाई चपेटामा पार्न सक्छ । यो मात्र होइन, यसले यसबाट बाहिर निस्कनको लागि एक दशक लाग्न सक्छ ।

बेलायतको आनुवंशिक निगरानी कार्यक्रमका प्रमुख भन्छन् ‘दक्षिण पूर्वी इंग्ल्याण्डमा पाइने कोरोना भाइरसको नयाँ प्रकार चाँडै नै विश्वभर फैलिन सक्छ । उनले भाइरसको उत्परिवर्तन भएकोमा चिन्ता व्यक्त गरेका छन् । यो नयाँ तनावले फेरि बेलायतमा लकडाउन निम्त्याउन सक्छ ।

बेलायतमा देखिएको कोरोनाको नयाँ प्रकार ५० भन्दा बी देशमा पुगिसकेको छ । विज्ञका अनुसार अन्य भेरियन्टको तुलनामा यो भेरियन्ट ७० प्रतिशत ज्यादा संक्रामक र लगभग ३० प्रतिशत अधिक घातक हुनसक्छ । कोभिड–१९ जेनोमिक्स युके कन्सोर्टियमका निर्देशक शेरोन मयूरले बीबीसीलाई भने ‘बेलायतबाट बाहिर निस्केपछि केन्ट भेरिएन्टले सम्भवतः सम्पूर्ण विश्वलाई नै चपेटामा पार्नेछ ।

शेरोनले चेतावनी दिँदै भने कोभिड–१९ भ्याक्सिन बेलायतमा कोरोनाको नयाँ भेरियन्ट कम गर्न प्रभावित भएको सावित भएको छ । तर नयाँ मुटेशन भ्याक्सिनको असर कम गर्न सक्छ । शारोनले भने, ‘ब्रिटेनमा रहेको कोरोनाको १।१।७ भेरियन्ट एक पटक फेरि म्युटेट भएको छ र यो नयाँ म्युटेसन भ्द्धडद्धप् प्रतिरक्षा र भ्याक्सिन सम्भाव्यतालाई पनि असर गर्न सक्छ ।

यो भाइरस पाँच भन्दा बढी पटक पाँच फरक समयमा परिवर्तन गरिएको छ र जारी रहनेछ । हामीले आउने १० बर्ष सम्म यो भाइरससँग लड्नै पर्छ ।’ त्यस्तै, अन्य विज्ञहरू भन्छन् ‘कोरोना भाइरसको बिभिन्न प्रभावहरू छन् र सम्भवतः सबै भेरियन्टहरू घातक नहुन सक्छ । तथापि, व्यक्ति अझै पनि धेरै सावधान हुनु आवश्यक छ । अर्थडवलीबाट

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*