केराको बोक्राः मोटोपना देखि क्यान्सरको उपचारमा समेत लाभदायी

जनपत्र
३ पुष २०७७, शुक्रबार ०६:३४

सामान्यतयाः केरा खाँदा बोक्रा फाल्ने चलन हुन्छ । तर, त्यही केराको बोक्रा लाभदायक हुन्छ भन्ने धेरैलाई थाहा नहुन सक्छ । केरा खाएपछि बोक्रा फाल्ने होईन त्यसको उपयोग गर्न सकिन्छ । केराको बोक्रामा ‘भिटामिन ए’ प्रचुर मात्रमा हुन्छ । जसले शरीरको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउँछ । जसमा ‘लुटेनिन’ नामक एक तत्व हुन्छ, जुन आँखालाई स्वस्थ राख्न मद्दत गर्छ तथा जसमा भरिपूर्ण मात्रामा फाइबर हुन्छ ।

जसले शरीरमा कोलेस्ट्रोल नियन्त्रित गर्नुको साथै वजन कम गर्न पनि मद्दत गर्छ । केराको बोक्राले स्वास्थ्यमा पर्ने प्रभावलाई लिएर जापानी साइन्टिफिक रिसर्चमा यो भनिएको छ कि – पहेँलो रङको केराको बोक्रा क्यान्सर प्रतिरोधी गुणले भरिपूर्ण हुन्छ । यसले शरीरमा व्हाइट ब्लड सेल्सको निर्माणमा मद्दत गर्छ । एक अध्ययनको अनुसार, केराको हरियो बोक्रामा ट्रिप्टोफन नामक एमिनो एसिड हुन्छ, जसले राती राम्रो निन्द्रा ल्याउन मद्दत गर्छ ।

केराको बोक्रोमा पाईने सेरोटोनिन तनाव कम गर्नमा तथा डोपामिन मुटुको धड्कनलाई दुरुस्त गर्न तथा किड्नीलाई प्रयाप्त मात्रामा रगत आपूर्ति गर्नका लागि मदत पुर्‍याउँछ । केरा एउटा यस्तो फल हो जस्ले मानिसको पौष्टीक तत्वमात्र नभई यसले मानिसलाई स्वास्थ्य रहन मद्धत गर्दछ । यसमा भिटामिन बी ६, बी १२, पोटाशियम र म्याग्नेशियम जस्ता आवश्यक पोषक तत्व पाईन्छ । विशेषगरी केरा मसल्स र तौल बढाउनको लागि उपयोगी हुन्छ । एजेन्सी

 

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*