नेपाल एयरलाइन्स हङकङमा चौथोपटक कारबाहीमा

जनपत्र
२५ मंसिर २०७७, बिहीबार ०६:०५

नेपाल वायुसेवा निगम कोरोना परीक्षणको रिपोर्टका कारण तनाबमा परेको छ । कोरोना परीक्षणको रिपोर्ट नेगेटिभ भएका यात्रुहरुलाई विभिन्न गन्तव्यमा उडाउँदै आएको निगम हङकङ उडानले बढी समस्यामा परेको छ । नेपाल एयरलाइन्स चौथोपटक हङकङको कारबाहीमा परेको छ । अन्य गन्तव्य मुलुकहरुले पनि निगमलाई प्रतिबन्ध नै त लगाएका छैनन् तर चेतावनी भने दिएका छन् । एकपटक जापानको नारिता उडानको क्रममा नेपालबाट गएका केही यात्रुमा कोरोना परीक्षण गर्दा पोजेटिभ देखिएको थियो । सोही कारण जापानले निगमलाई चेतावनी दिएको थियो ।  यस्तै दुबईले पनि चेतावनीस्वरुप निगमलाई पत्र लेखेको थियो । यी गन्तव्यमा निगमले नियमित उडान गरिरहेको छ । तर, हङकङ उडानमा भने पटकपटक प्रतिबन्धको सिकार नेपाल एयरलाइन्स भइरहेको छ ।

निगम पटकपटक कारबाहीमा परेपछि सरकारी अस्पतालबाट कोरोना परीक्षण गरेकालाई मात्रै सेवा दिने निर्णय गरेको थियो । तर, अहिले सरकारी अस्पतालबाटै कोरोना परीक्षण गरेका र रिपोर्ट ‘नेगेटिभ’ आएका यात्रुमा हङकङ पुगेपछि पनि पुनः परीक्षण गर्दा ‘पोजेटिभ’ आएको छ । सोही कारण निगम हङकङको प्रतिबन्धमा परेको हो ।

निगम प्रवक्ता करिश्मा श्रेष्ठले हङकङले चौथोपटक प्रतिबन्ध लगाएको बताइन् । उनका अनुसार हङकङले नेपाल एयरलाइन्सलाई मात्रै उडानमा प्रतिबन्ध लगाएको नभइ अन्य विमान कम्पनीलाई पनि सोहीअनुसार प्रतिबन्ध लगाउँदै आएको छ । तर, नेपालमा परीक्षण गर्दा आएको नेगेटिभ रिपोर्ट हङकङमा पुनः परीक्षण गर्दा पोजेटिभ आउँदा समस्या भएको उनले बताइन् ।
हङकङले एउटा उडानमा तीनजना यात्रुको रिपोर्ट पोजेटिभ देखियो भने चेतावनी दिन्छ तर प्रतिबन्ध लगाउँदैन ।
तर, दोस्रो उडानको समेत जोड्दा ५ वा ५ भन्दा बढी संख्या पुग्यो भने १५ दिन प्रतिबन्ध लगाउने गर्दछ । नेपाल एयरलाइन्सको हरेक उडानमा ५ जनाभन्दा बढीमा कोरोना पोजेटिभ देखिएको छ । हङकङले ४ पटक गरी २ महिनासम्म नेपाल एयरलाइन्सलाई उडानमा प्रतिबन्ध लगाइसकेको छ । निगमले हाल दोहा, दुबई, क्वालालम्पुर, नारिता नियमित उडान गर्दै आएको छ । हङकङ पनि निमग नियमित उडान गन्तव्य हो । प्रवक्ता श्रेष्ठका अनुसार हङकङबाहेकका गन्तव्यमा पनि रिर्पोट पोजेटिभ नै आउने गरेको भए पनि प्रतिबन्ध लगाएका छैनन्, चेतावनी भने दिएका छन् ।

हङकङकले नेपाल एयरलाइन्सलाई पटकपटक प्रतिबन्ध लगाएको विषयमा सम्बन्धित देशको राजदूतसँग कुरा गरिरहेको बताए । “सरकारी अस्पतालको रिपोर्टलाई मात्रै मान्यता दिइयो तर त्यसमा पनि कैफियता देखिएकाले यस विषयमा दूतावाससँग नियमित रुपमा कुरा भइरहेको छ तर उता ९हङकङ० बाट निर्णय आइसकेको छैन,” उनले भने । कोरोना परीक्षण गरिसकेपछि यात्रु संयमित भएर नबसिदिँदा यस्तो समस्या आएको उनले बताए ।
उनले परीक्षण गर्ने मेसिनका कारण पनि रिपोर्ट फरक फरक आउन सक्ने बताए । “यहाँको मेसिनले एउटा र त्यहाँको मेसिनले अर्को देखाएको प्राविधिक कुरा पनि हुन सक्छन्,” भट्टराईले भने ।

यता, हिमालय एयरलाइन्सले भने अहिलेसम्म कुनै कारबाहीमा नपरेको जनाएको छ । हिमालय एयरलाइन्सले ५ वटा गन्तव्यमा उडान गरिरहेको छ । तर, उसको उडानमा अहिलेसम्म त्यस्तो कुनै समस्या देखिएको छैन । हिमालय एयरलाइन्सका उपाध्यक्ष विजय श्रेष्ठ अहिलेसम्मको उडानमा कुनै समस्या नआएको बताए । हिमालयले कतारको दोहा, साउदी अरेबियाको दमाम, मलेसियाको क्वालालम्पुर, चीनको चङचिङ, यूनाइटेड अबर इमिरेट्सको अबुधावीमा नियमित उडान गरिरहेको छ । श्रेष्ठका अनुसार गन्तव्य मुलुकहरुमा नेपालबाट जाने यात्रु निकै कम भए पनि उताबाट आउने यात्रुको संख्या भने राम्रै छ । बाह्रखरीबाट

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*