कोरला नाका खुलाउन चीन तयार, नेपाल चुपचाप

- ध्रुवसागर शर्मा, म्याग्दी
११ चैत्र २०७५, सोमबार १२:३३

उत्तरी छिमेकी चीनसँग जोडिने उपल्लो मुस्ताङको कोरला नाका अहिले चर्चामा छ । चर्चाको कारण हो– यो नाकाले नेपाल–चीनबीचको व्यापारका लागि नेपालसँगै चीनबाट समेत उच्च महत्व पाउनु ।

नेपाल–चीनबीचका व्यापारिक नाका सुचारु गर्ने द्विपक्षीय निर्णयलाई थप मजबूत पार्न गत भदौमा नेपाल र चीनबीच व्यापार तथा पारवहन सम्झैताको कार्यविधि (प्रोटोकल) मा सहमति भएपछि चीनले कोरला नाकामा पूर्वाधार निर्माण तीव्र पारेको छ ।

यो नाकाको चिनियाँ सीमासम्म ठूला (१२ चक्के) मालबाहक ट्रक ल्याउन सकिनेगरी पक्की सडक निर्माण गरिएको छ भने भन्सारका लागि सुविधासम्पन्न भवन समेत निर्माण भइसकेको छ ।

यो त भयो, चीनतर्फको कुरा । नेपालपट्टि भने कोरला नाकामा सुरक्षाकर्मी बस्न बनाइएको जस्ताले छाएको एउटा टहरो मात्र छ । कोरलाबाट करिब १९० किलोमिटर टाढा म्याग्दीको बेनीसम्म मात्र कालोपत्रे सडक पुगेको छ ।

मुस्ताङको लोघेकर दामोदरकुण्ड गाउँपालिकाका अध्यक्ष लोप्साङ छोम्पेल विष्टका अनुसार कोरला नाकामा नेपालको भन्सार कार्यालय स्थापनाका लागि जग्गाको व्यवस्थापन समेत हुन सकेको छैन ।

भन्सार विभागका निर्देशक शिशिर घिमिरे कोरलामा निजी जग्गा नभएकाले भूमि व्यवस्था, सहकारी तथा गरीबी निवारण मन्त्रालयसँग एकहजार रोपनी जग्गा माग गरेको र जग्गाप्राप्तिको प्रक्रिया टुंगिएपछि भन्सार संरचना निर्माणको काम अघि बढ्ने बताउँछन् ।

अहिले उपल्लो मुस्ताङमा हिउँ जमेको र हिउँ पग्लिन अझैं दुई/तीन साता लाग्ने हुँदा यो काम तत्काल अघि बढ्ने सम्भावना देखिँदैन । उपल्लो मुस्ताङको लोमान्थाङदेखि कोरला जोड्ने सडक निर्माण नसकिएकाले थप समस्या छ ।

ऐतिहासिक नाका

सन् १९६० को दशकअघि कोरला नाका नेपाल र तिब्बतबीचको महत्वपूर्ण व्यापारिक नाका थियो । सन् १९४९ सम्म तिब्बतको छुट्टै अस्तित्व थियो। तर, १९५० मा तिब्बतमा चीनको शासन शुरु भयो ।

चीनको विरोधमा सन् १९६० मा तिब्बतको खामका बासिन्दा (खम्पा) हरूले नेपालको भूमि (मनाङ र मुस्ताङ) प्रयोग गरी विद्रोह थालेपछि यो नाका बन्द भयो । सन् १९६० देखि बन्द रहेको यो नाका ५८ वर्ष बितिसक्दा पनि अझैं खुल्न सकेको छैन ।

कोरला नाकाको इतिहास केवल व्यापारिक प्रयोजनसँग मात्र जोडिएको छैन । यो नाका बुद्ध धर्म र शिक्षाका लागि पनि उत्तिकै इतिहास बोकेको र सम्भावना रहेको नाका पनि हो । सन् १९६० पूर्व यही नाकाको प्रयोग गरेर तत्कालीन तिब्बतका बासिन्दाहरू बौद्ध शिक्षा आर्जनका लागि नेपाल र भारतमा आउजाउ गर्ने गर्दथे ।

मुस्ताङका प्रदेश सभा सदस्य इन्द्रधारा विष्टका अनुसार यो नाका खुलेपछि व्यापार र पर्यटनको क्षेत्रमा मात्रै होइन, बौद्ध धर्म र शिक्षाको प्रचारप्रसार र खोज अनुसन्धानमा पनि महत्वपूर्ण उपलब्धि हासिल हुने सम्भावना रहेको छ ।

विष्टका अनुसार वर्षेनी हजारौं संख्यामा कैलाश मानसरोवर पुग्ने भारतीय पर्यटकमध्ये विहार र उत्तर प्रदेशका तीर्थयात्रीका लागि सबैभन्दा छोटो बाटो यही हुनेछ ।

कोरला नाकामा तिब्बततर्फ बनेको संरचना ।

चीनको पूर्वाधार विकासको गति हेर्दा उनीहरू छिट्टै नाका खुलाउन तयार देखिएका बुझिएको छ । तर, नेपालको भने तयारी नै पुगेको छैन ।

‘चीनले छोटो समयमै नाकामा भन्सार, अध्यागमन कार्यालयदेखि कर्मचारी आवासगृह समेत निर्माण गरिसकेको छ,’ सांसद विष्ट भन्छन्, ‘हाम्रोतर्फ पनि छिटो गर्नु पर्‍यो भनेर गाउँपालिका, जिल्ला र प्रदेशबाट पनि लबिङ भइरहेको छ ।’

पहिले तिब्बत, अहिले पोखरा

उपल्लो मुस्ताङसम्म सडक नपुगुन्जेल त्यस क्षेत्रका बासिन्दा पूर्णतः चीनकै बजारमा निर्भर थिए । कच्ची सडक मात्र पुग्दा पनि अहिले उनीहरू स्वदेशी दैनिक उपभोग्य वस्तुमा निर्भर हुन थालेका छन् ।

उपल्लो मुस्ताङको गिलिङका साम्तेन धावाका अनुसार अहिले दैनिक उपभोग्य वस्तु खरीद गर्न त्यस क्षेत्रका बासिन्दा र व्यापारी पोखरा आउने गरेका छन् ।

दुई वर्षभित्र बेनीदेखि जोमसोमसम्म कालोपत्र र जोमसोमदेखि कोरलासम्म ग्राभेल गर्ने योजना रहेको सांसद विष्ट बताउँछन् । उनका अनुसार त्यसका लागि करीब सात अर्ब रुपैयाँ लाग्ने अनुमान छ ।

चीनपट्टि कोरला नाकाबाट ४६ किलोमिटरको दूरीमा ढोङ्बा जिल्लाको सदरमुकाम पर्छ । नाकासम्मै कालोपत्र सडक निर्माण चाँडै सक्ने चिनियाँ तयारी देखिएको लोमान्थाङका बासिन्दा बताउँछन् ।

कोरलाबाट ११० किमी टाढा मुस्ताङको सदरमुकाम जोमसोम पर्छ । जोमसोम र कोरलाबीचमा करीब १३ वटा गाउँ छन् । नाकामा हरेक वर्ष असार र असोजमा लाग्ने दुवै देशको संयुक्त मेला नै हालसम्म उक्त नाकाबाट हुँदै आएको कारोबार हो ।

मेला लागेका बेला मुस्ताङका बासिन्दा वर्षभरिका लागि आवश्यक सामान खरीद गरेर राख्छन् । मेलामा नेपाली व्यापारीले उवा र फापरको पिठो, चौंरीको छाला, चामल, मैदा, चाउचाउ, बिस्कुट लगायत सामग्री बिक्री गर्छन् । हरेक दशैंमा तिब्बततर्फबाट भेडाच्यांग्रा नेपाल ल्याउने गरिन्छ ।

भन्सारको पूर्वाधार तयार नभएकाले त्यसका लागि वैधानिक बाटो छल्ने गरिएको छ । वैधानिक व्यवस्थापन भएपछि उक्त समस्या समाधान हुने स्थानीय बासिन्दाको भनाइ छ ।

बेनी–जोमसोम खण्डः ४० प्रतिशत सकियो

पारवहन र व्यापारिक हिसाबले निकै महत्वपूर्ण मानिने दुई ठूला मुलुक चीन र भारत जोड्ने राष्ट्रिय गौरवको आयोजना कालीगण्डकी करिडोरको ट्र्याक निर्माणले पूर्णता पाएको छ भने सडकलाई फराकिलो बनाउने र कालोपत्र गर्ने कार्यले गति लिएको छ ।

बेनी–जोमसोम खण्डमा अहिलेसम्म ४० प्रतिशत भौतिक प्रगति भएको आयोजनाले जनाएको छ । कूल ७६ किलोमिटरको बेनी–जोमसोममा चारवटा र एक सय १० किलोमिटर दूरीको जोमसोम–कोरला खण्डमा सातवटा प्याकेजसहित निर्माण कार्यलाई अघि बढाइएको छ ।

समग्रमा बेनी–जोमसोम–कोरला सडक आयोजनाको करीब ५५ प्रतिशत भौतिक प्रगति भएको आयोजनाका प्रमुख मुकुन्द अधिकारीले जानकारी दिए । उनका अनुसार छोसेरदेखि कोरला नाकाको २४ नम्बर पिलरसम्मको १६ किलोमिटर सडक स्तरोन्नतिको काम सकिएको छ ।

बेनी–जोमसोम सडक नालीसहित ११ किलोमिटर फराकिलो र कालोपत्रे सहितको हुनेछ । जोमसोम–कोरला सडक ११ मिटर चौडा हुनेछ र नाली, ग्याबिन पर्खाल, मेशिनरी पर्खाल निर्माण र ग्राभेल बिछ्याइने छ ।

तीन वर्षदेखि सञ्चालनमा रहेको यस आयोजनाले आगामी २०७७ असारसम्म सडक स्तरोन्नतिको काम सम्पन्न गर्ने लक्ष्य लिएको छ।

पक्की पुल बन्दै

“बर्खायाममा बाढी पहिरो र कटानका कारण सडकको काम केही सुस्ताएको थियो, मङ्सिरदेखि सडक फराकिलो बनाउने लगायत कामले तीव्रता पाएको छ, समय तालिका बनाएर यातायातका साधन आवागमनलाई व्यवस्थित गरेर काम गरिरहेका छौँ”, उनले भने ।

कूल साढे सात अर्ब लागत अनुमान गरिएको यस आयोजनामा एक अर्ब ७५ करोडको ठेक्का लगाउने काम बाँकी छ । बेनी–जोमसोम सडकका लागि विसं २०६४ मा नेपाली सेनाले ट्र्याक खोलेर विसं २०६७ मा सडक विभागलाई हस्तान्तरण गरेको थियो ।

भैरहवा–सुनौली नाकाबाट शुरु भएको कालीगण्डकी करिडोरको सडक बुटवल, पाल्पा, गुल्मी हुँदै बागलुङसम्म ल्याइएको छ भने म्याग्दीको बेनीबाट मुस्ताङको कोरलासम्म र बेनीदेखि पर्वत हुँदै र बेनीदेखि सीधै बागलुङसम्म यस अघि नै सडक निर्माण भइसकेको छ ।

यस सडकको कूल लम्बाइ ४३५ किलोमिटर छ । यो करिडोर व्यापारिक मार्ग सञ्चालनमा आएसँगै यस क्षेत्रमा चिनियाँ र भारतीय पर्यटकको आवागमन बढ्ने विश्वास गरिएको छ । कोरला नाकासम्मको सडक खण्डमा विभिन्न ३२ ठाउँमा पक्की पुल निर्माण गरिने भएको छ ।

कालीगण्डकी नदी र यसका सहायक साना–ठूला नदीहरूमा पुल निर्माण गर्नुपर्ने स्थानहरूमध्ये डोलिडारले जोमसोमस्थित कालीगण्डकी नदीमा पुल निर्माण सम्पन्न गरिसकेको छ ।

चैलेस्थित कालीगण्डकी नदीमा पक्की पुल निर्माण भइरहेको छ । आयोजनाका इञ्जिनीयर जगत प्रजापतिका अनुसार पुल निर्माण गर्ने विभिन्न २८ मध्ये १२ स्थानमा अहिले पुल निर्माण कार्य जारी छ।
हिमाल खबरबाट साभार

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*