आन्तरिक उडान असोज ५ बाटै

जनपत्र
१ आश्विन २०७७, बिहीबार ०७:१८

आन्तरिकतर्फको नियमित व्यावसायिक उडान असोज ५ गतेबाट नै सुरु हुने भएको छ। बुधबार पर्यटन मन्त्रालयमा भएको आन्तरिक वायुसेवा सञ्चालनसम्बन्धी बैठकले असोज ५ गतेबाट नियमित उडानका लागि अनुमति दिने निर्णय गरेको हो।

नेपाल सरकार मन्त्रिपरिषद्को सोमबारको बैठकले असोज १ गतेबाट नै आन्तरिक उडान खोल्ने निर्णय गरेको भए पनि आवश्यक तयारी नपुग्ने भन्दै असोज ५ बाट मात्रै उडान अनुमति दिइने नेपाल नागरिक उड्डयन प्राधिकरणका महानिर्देशक राजन पोखरेलले जानकारी दिए। उनले भने, ‘आन्तरिक उडान खुलेको त असोज १ बाट नै हो। तर, एयरलाइन्स कम्पनीले टिकट बुकिङ गर्नुपर्‍यो। आजको भोलि नै टिकट बुकिङ हुने वा टिकट काट्ने भन्ने हुँदैन भने अन्य तयारीका लागि पनि समय चाहिने हुन्छ।’ पोखरेलले सोही अनुसार फरक एयरलाइन्सका उडान पनि फरक मितिबाट सुरु हुन सक्ने भए पनि नियमित व्यावसायिक उडान अनुमति असोज ५ बाट नै दिइने स्पष्ट पारे।

यस्तै, कोरोनाका कारण बन्द भएको करिब ६ महिना पछि सुरु हुन लागेको नियमित उडानमा विमानहरूले क्षमताको आधा मात्र यात्रु उडान पाउने भएका छन्। कोरोना संक्रमण बढ्ने जोखिमलाई ध्यानमा राख्दै क्षमताको आधा मात्र यात्रु उडान पाउने गरी विमानहरूले सेवा दिने बताइएको छ। यसो हुँदा विमान कम्पनीले हवाई भाडा बढाउनुपर्ने बताएका छन्। आन्तरिक वायुसेवा सञ्चालक संघका प्रवक्ता योगराज कँडेल शर्माका अनुसार सरकारले ५० प्रतिशत यात्रु उडाउनुपर्ने भनेको छ। यसो हुँदा हवाई भाडा महँगो हुने निश्चित बनेको छ। हवाई भाडा बढाउने सम्बन्धमा छलफल गर्न भनिएको प्राधिकरणका महानिर्देशक पोखरेलले जानकारी दिए।

आन्तरिक उडान सञ्चालनसँगै स्वास्थ्य मापदण्डलार्ई एकदम कडाइका साथ लागु गर्न वायुसेवा कम्पनीलाई मन्त्रालयले निर्देशन दिएको छ। कोरोना संक्रमण बढिरहेको अवस्थामा हवाई यात्रालाई सुरक्षित बनाउन सरकारको स्वास्थ्य मापदण्डलाई कडाइका साथ लागू गर्न भनिएको छ। यसका लागि काठमाडौं एयरपोर्टको हकमा स्वास्थ्य मन्त्रालयका प्रतिनिधिले पहिलो लेयरमा स्वास्थ्य परीक्षण गर्ने, दोस्रो र तेस्रोमा एयरलाइन्स र प्राधिकरणका प्रतिनिधि रहनुपर्नेछ। काठमाडौं बाहिरका एयरपोर्टको हकमा भने स्थानीय निकाय, गाउँपालिका वा नगरपालिकाले भोलुन्टेयर खटाइदिनुपर्ने बताइएको छ। यात्रुहरूले अनिवार्य मास्क लगाउनुपर्नेछ।

यस्तै कोराना अघिको समयमा हुने उडानको एक चौथाइ उडान हुने गरी नियमित उडान सुरु गरिनेछ भने नियमित उडान भइरहेका सबै गन्तव्यका लागि उडान खुला गरिएको प्राधिकरणले जानकारी दिएको छ। अन्नपूर्णपोष्टबाट

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*