ओली-दाहाल एकातिर, नेपाल अर्कोतिर

जनपत्र
२६ भाद्र २०७७, शुक्रबार ०९:११

काठमाडौँ — अध्यक्षद्वय केपी शर्मा ओली र पुष्पकमल दाहाललाई गत भदौ ६ गते अध्ययन प्रतिवेदन बुझाउनुअघि नेकपा कार्यदलका सदस्यबीच एउटा विषयमा निकै लामो समय मन्थन भयो । पाँच दिनको कार्यादेश पाए पनि सातौं दिनमा प्रतिवेदन बुझाएको कार्यदलका सदस्यबीच लामो समय बहस भएको विषय थियो– ‘एक व्यक्ति, एक मुख्य जिम्मेवारी ।’

पार्टी विधानअनुसार नै एक व्यक्ति एक मुख्य जिम्मेवारीको प्रावधानलाई कार्यान्वयन गर्नुपर्नेमा कार्यदलका अरू सदस्य र शंकर पोखरेलको मत नमिलेपछि यो विषयलाई मौखिक रूपमै राख्ने र प्रतिवेदनको अंगका रूपमा अघि बढाउने सहमति भएको थियो । ‘हामीले त्यतिखेरै एक व्यक्ति एक मुख्य जिम्मेवारीको कुरा प्रतिवेदनमा समेट्नुपर्छ भनेका थियौं,’ कार्यदलका एक सदस्यले कान्तिपुरसँग भने, ‘तर शंकरजीले त्यो प्रावधान राख्ने हो भने मैले प्रतिवेदनमा हस्ताक्षर गर्न मिल्दैन भनेपछि मौखिक रूपमै प्रस्तुत गरेर त्यसलाई प्रतिवेदनको अंग बनाएर लैजान सहमत भएका हौं । पछि अध्यक्षहरूलाई प्रतिवेदन बुझाउँदा यो विषय पनि भनिएको हो ।’ पोखरेल प्रदेश ५ का मुख्यमन्त्री र पार्टीको प्रदेश इन्चार्ज भएकाले आफैंमाथि प्रश्न उठाएर प्रतिवेदन तयार पार्न सहमत नभएका हुन् ।

गत १८ गतेको सचिवालय बैठकमा वरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपालले नेकपा विधानको धारा ४६ (ख) को व्यवस्थाअनुसार एक व्यक्ति एक मुख्य जिम्मेवारीको विषयमा कार्यदलको प्रतिवेदनले नजरअन्दाज गरेको भन्दै अध्यक्षद्वयले ल्याउने प्रस्तावमा समेटिनुपर्ने माग गरेका थिए । तर शुक्रबारदेखि सुरु हुने पार्टी स्थायी कमिटी बैठकमा पेस गर्न भनेर अध्यक्षद्वयले तयार पारेको प्रस्तावमा समेत नेपालले उठाएको योसहित अरू थुप्रै विषयलाई सम्बोधन नगरिएकाले नेपालसहित उनी पक्षधर नेताहरू फरक मत राख्ने योजनामा छन् । नेपाल पक्षका नेताहरूले फरक मत राखे गत असार १० गते स्थायी कमिटी बैठक सुरु भएयता नेकपामा जुन दृश्य देखिएको थियो, त्यो बदलिनेछ ।

कस्तो थियो दृश्य ?

लामो रस्साकसी, वादविवाद र आरोप–प्रत्यारोपबीच नेकपा नेतृत्वले असार १० गते स्थायी कमिटी बैठक बोलाएको थियो । यद्यपि उक्त निर्णयमा प्रधानमन्त्री ओली सुरुदेखि नै सकारात्मक थिएनन् । बैठकमा पनि उनी उति उपस्थित भएनन् । बरु असार १४ गते मदन भण्डारी स्मृति दिवसको कार्यक्रममा उनले लिम्पियाधुरासहितको भूभाग समेटेर नक्सा जारी गरेबापत आफूलाई भारतले सरकारबाट हटाउन खोजेको र त्यसमा नेकपाकै नेताहरूको साथ रहेको अभिव्यक्ति दिए । त्यसले नेकपामा अर्को तरंग ल्याइदियो ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*