बदलिँदो मौसममा छालाको स्याहार कसरी गर्ने ?

जनपत्र
२९ जेष्ठ २०८१, मंगलवार १५:२४

मौसम अनुसार हाम्रो छालामा विभिन्न परिवर्तन भइरहन्छ । जुनसुकै मौसममा पनि छालालाई चम्किलो र मुलायम बनाउन विभिन्न विधिहरूको प्रयोग गर्न सकिन्छ ।

छालालाई चम्किलो र मुलायम बनाउन केही टिप्सहरु निम्नानुसार छन् ।

१. एक्सफोलिएटिंग स्क्रब
जाडो महिनामा अत्यधिक एक्सफोलिएशनले तपाईँको छालाबाट चिसो र सुख्खा देखाउन ओसिलोपन हट्न सक्छ । त्यसैले हप्तामा दुई देखि तीन पटक सहि कोमल एक्सफोलिएट स्क्रब प्रयोग गर्नाले तपाईँको छाला चिल्लो र चम्किलो देखिनेछ ।

२. एसपीएफ
वसन्तमा धेरै घाम हुनेछ, जसको मतलव एसपीएफ पछिल्लो दुई महिनामा भन्दा अहिले अझ महत्त्वपूर्ण छ । तपाईँले घाम नदेखे तापनि सधैँ कम्तिमा ३० एसपीएफ  लगाउनै पर्छ भन्ने कुरा बारम्बार सुन्नु भएको छ ।

यसले सूर्यको किरणबाट आफ्नो छालाको सुरक्षा गर्नुका साथै छालाको स्वास्थ्य कायम राख्न महत्त्वपूर्ण भुमिका खेल्छ । यसको मतलब तपाईँको मेकअप मुनि  एसपीएफ मोइस्चराइजर लगाउनु हो । जसले तपाईँलाई घामबाट जोगाउन मद्दत गर्दछ ।

३. प्रस्सत पानी पिउने
बाहिर, हाइड्रेसन वसन्तमा तपाईँको छालाको लागि जाडोमा जस्तै महत्त्वपूर्ण छ । काक्रा कागती र पुदिना क्लासिक स्पा वाटर कम्बोज हुन् । कागती र पुदिनाले पाचन र काक्रालाई रिहाइड्रेट गर्नका साथै एन्टि–इन्फ्लेमेटरी गुणहरू प्रदान गर्न मद्दत गर्दछ ।

४. स्वस्थ ताजा खानाको समय
धेरै ताजा तरकारी र फलफूलहरू समावेश गर्नुहोस् । हाइड्रेटेड रहनको लागि अर्को उत्कृष्ट तरिका भनेको वसन्तको समयमा चिनी खाजा भन्दा ताजा फलफूल र तरकारीहरू रोज्नु हो । तिनीहरू स्वादिष्ट मात्र होइन तर तपाईँको शरीरलाई हाइड्रेट गर्न मद्दत गर्न पानी समावेश गर्दछ ।

पानीले तपाईँको छालालाई यसको लोच कायम राख्न मद्दत गर्दछ । जसको मतलब यसले बुढ्यौली प्रक्रियालाई ढिलो गर्न मद्दत गर्दछ । स्वस्थ छालालाई मद्दत गर्ने खानेकुरामा ब्रोकाउली, अंगूर, गाजर, स्याउ र तरबूज समावेश छन् । सिट्रस फलहरू तपाईँको छालाको स्वास्थ्यको लागि उत्कृष्ट छन् ।

५. मेकअप उपकरण सफा गर्ने समय
आफ्नो मेकअप उपकरण सफा गर्न निश्चित गर्नुहोस् । तपाईँले ‘वसन्त सफाई’ को बारेमा सुन्नुभएको छ । मेकअप ब्रश र स्पन्ज जस्ता कस्मेटिक उपकरणहरूले देख्न नमिल्ने ग्रिम र ब्याक्टेरियाहरू सङ्कलन गर्दछ । जुन तपाईँ आफ्नो छालामा पुनः लागू गर्न चाहनुहुन्न । तपाईँले आफ्नो अनुहार फोहोर कपडाले धुनु हुन्न ।

कुनै पनि सौन्दर्य उपकरणहरू राम्ररी सफा गर्न सुनिश्चित गर्नुहोस् र तिनीहरूलाई प्रयोग गर्नु अघि २४ घण्टाको लागि सुकाउन दिनुहोस् । तिनीहरू तपाईँले सफा गरिरहनुभएका वस्तुहरूका लागि मात्र होइन तर वातावरणको लागि पनि राम्रो छन् ।

६. मेकअप आवेदनमा परिवर्तन गर्नुहोस्
तपाईँको मेकअपले वसन्तको छाला हेरचाह परिवर्तनहरू पालना गर्नुपर्छ । विगत केही महिनामा जे काम गर्दथ्यो अब काम गर्दैन । भारी, गाढा मेकअप ऊनको जाडो कोटसँग राम्रोसँग गयो भने हल्का वसन्त वार्डरोबसँग मेल खाँदैन ।

तपाईँको छालाको लागि, अस्थिर मौसम र उच्च आद्र्रताको समयमा भारी फाउन्डेशनले निश्चित रूपमा धेरै नोक्सान गर्न सक्छ । तपाईँले आफ्नो छिद्रहरू बन्द गरेर एक दर्जन बढी रेखा पर्नुभन्दा एक मुँहारलाई हल्का श्रृंगारले ढाकिएको छैन भन्ने राम्रो छ ।

बीबी क्रिम, सीसी क्रिम र टिन्टेड मोइस्चराइजरहरू वसन्तको छाला हेरचाह र मेकअपका लागि उत्तम समाधान हुन् । तिनीहरू हल्का र हाइड्रेटिंग छन् । छालामा सजिलो छ र मास्क प्रभाव नगरी तपाईँको रंगलाई बाहिर निकाल्न प्रयाप्त कभरेज प्रदान गर्दछ ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*