गाईपालनमा रमाउँदै लमजुङका दुर्गाबहादुर

जनपत्र
२३ असार २०८०, शनिबार १९:०५

लमजुङ – उमेरले पाँच दशक नाघिसक्यो । उमेर ढल्कँदो छ । तर जोस–जाँगरमा कमी आएको छैन, लमजुङ राइनास नगरपालिका–६, स्याउलीका दुर्गाबहादुर तामाङको ।  घाम उदाएदेखि अस्ताएसम्म फार्ममा पालिएका गाईकै स्याहारमै व्यस्त हुनुहुन्छ, उहाँ । गाईकै स्याहार–सुसारमा दैनिकी बिताउन पाउँदा उहाँलाई रमाइलो लाग्छ । गाईपालनमा उहाँको चौध वर्षको अनुभव छ ।

‘गाईको गोठमा रमाएको पनि चौध वर्ष भइसक्यो । बिहान उठेदेखि राति नसुतेसम्म गाईकै रेखदेख, कुडोपानीमै समय बित्छ । यसमै मन रमेको छ,’ मुस्कुराउँदै उहाँले भन्नुभयो । विगतमा तरकारी खेती गर्नुभएका तामाङ २०६६ सालदेखि व्यावसायिक गाईपालनमा होमिनुभएको हो । तरकारी खेती गर्दैगर्दा मलको आवश्यकता पर्ने । मलको आवश्यकताले नै सुरुमा उहाँले गाईपालन गर्नुभएको हो ।

‘तरकारी खेतीमा लागियो । उत्पादित तरकारी सदरमुकाम (बेसीशहर) बजारसम्म पुर्याइयो । तरकारी खेतीका लागि मल आवश्यक पर्ने । सुरुमा मलकै लागि गाईपालन गरियो,’ उहाँले भन्नुभयो । मलसँगै दूध उत्पादन हुने र उत्पादित दूध बिक्रीबाट मनग्य आम्दानी भएसँगै उहाँले गाईपालनलाई व्यवस्थित रुपमै विस्तार गर्नुभएको हो ।

उहाँले अघि थप्नुभयो, ‘खेतीपातीका लागि मल पनि हुने । उत्पादित दूध बिक्रीबाट राम्रो कमाइ पनि हुने । सुरुमा मलका लागि पालिएको गाईपालन व्यवसायलाई थप विस्तार गरेँ । उत्पादन राम्रो भइरहेको छ । आम्दानी पनि मनबुझ्दो छ ।’

सजिलै बिक्री हुन्छ उत्पादन भएकाे दूध

‘शीतल गाई फार्म’ दर्ता गरी गाईपालनमा निरन्तर लाग्नुभएका किसान तामाङसँग दूध बिक्रीबाट मासिक लाखौँ कमाएको अनुभव छ । अहिले फार्ममा साना–ठूला गरी २० वटा गाई पालिएका छन् । अहिले दैनिक ४० लिटर हाराहारीमा दूध उत्पादन हुँदै आएको छ ।

‘अहिले दूध उत्पादन कम छ । दुहुनाभन्दा ब्याउने गाई धेरै छन् । गाई ब्याएपछि फेरि उत्पादन बढ्छ,’ उहाँले भन्नुभयो । उत्पादित दूध सजिलै खपत भएको छ । उत्पादित दूध प्रतिलिटर ७० रुपैयाँदेखि ९० रुपैयाँसम्म बिक्री हुँदै आएको छ ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*